Spotkania z dziećmi

kup bilety online

W szpitalu dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie w porozumieniu z dyrekcją szpitala i panią dyrektor szkoły przyszpitalnej organizowaliśmy spotkania z małymi pacjentami, podczas których młodzi aktorzy rozmawiali z dziećmi, odpowiadali na pytania i czytali dzieciom książki.

Czytali i spotkali się dotąd z dziećmi :

Rok 2004/2005

• Ania Piróg
  • Karolina Lubczyn

Rok 2005/2006

• 29.11 - Krystyna Janda - pierwsze spotkanie, początek roku....
  • 6.12 - Michal Piela

• Hania Konarowska
  • Michał Breitenwald
  • Karol Wróblewski

Planujemy kontynuować realizację tych projektów w przyszłości,
rozszerzając je stopniowo o nowe placówki, chcielibyśmy aby po każdym
spotkaniu dzieci mogły dostać w prezencie książki które im czytali aktorzy, wtedy młogłyby kontynuować lektury same.

Szanowni Państwo,
Moja Fundacja od roku prowadzi akcję bezpłatnego rozsyłania do domów dziecka i szpitali dziecięcych, książki „Awantura o Basię" Kornela Makuszyńskiego, nagraną przeze mnie i wydaną na płytach CD, nagrałam też „Szatana z siódmej kasy" i „Pannę z mokrą głową" tego samego autora, niestety nie starczyło nam pieniędzy na wydanie tych dwóch następnych pozycji, nie mniej rozsyłanie nieodpłatne pierwszej wydanej książki trwa nadal. Od stycznia 2005 roku Fundacja prowadzi także akcję spotkań i czytania książek dzieciom w warszawskim szpitalu dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej. W porozumieniu z dyrekcją szpitala i panią dyrektor szkoły szpitalnej, w każdy wtorek, młodzi aktorzy odwiedzają małych pacjentów szpitala, rozmawiają z nimi, odpowiadają na pytania i czytają dzieciom książki. W szpitalu leczą się dzieci, które muszą często spędzić tam długie miesiące i każda forma umilenia im czasu i pomocy w ich samotności i bólu, często cierpieniu, jest dla nas bardzo ważna. Obie akcje prowadzi i nadzoruje z ramienia Fundacji, członek jej Rady pan Jerzy Marian Karwowski. Spotkań odbyło się już kilkanaście, lista młodzieży aktorskiej a także aktorów znanych i popularnych, pracujących z nami charytatywnie, jest długa i wszystko przebiega nadzwyczaj dobrze, dzieci lubią te spotkania, czekają na nie, nigdy ich nie zawiedliśmy, ale zaczęliśmy mieć problemy finansowe, a naszą wielką ambicją jest także to, aby po każdym spotkaniu dzieci mogły dostać prezencie książki, których fragmenty czytali im aktorzy.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc finansową, informując, że nawet drobne wpłaty na nasze konto, będą nam ulgą i pozwolą nam prowadzić obie akcje dalej.

Łącząc serdecznie pozdrowienia

Krystyna Janda i Jerzy Karwowski
Warszawa dnia 05.03. 2005

Adres FUNDACJI : 00-545 Warszawa ul Marszałkowska 56
NIP 526-278-95-40
Konto Bankowe PKO BP S.A. XV oddz. W-wa 12311572192102011560000750200523761

Małgorzata Lewkowicz Warszawa, 30.05.2007

nauczycielka języka polskiego

Zespół Szkół Specjalnych nr 86

Warszawa ul. Niekłańska 4/24

Dobiega końca trzeci rok współpracy Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury ze szkołą w warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej.

Krystyna Janda zainicjowała tę niezwykłą akcję – oto aktorzy warszawskich scen będą co tydzień spotykać się z hospitalizowanymi dziećmi, by czytaniem choć trochę uprzyjemnić im pobyt w szpitalu.

Spotkanie, na którym Pani Krystyna Janda, dyrektor szpitala i dyrektorka działającego w szpitalu zespołu szkół ustalili szczegóły współpracy odbyło się w grudniu 2004, a już 6 stycznia 2005 r., we wtorek (bo to właśnie wtorki miały być dniami spotkań z książką i aktorami), pojawił się w szpitalu pierwszy „czytający aktor”.

Od stycznia 2005 r. do końca maja 2007 r. szpitalna szkoła gościła prawie 100 aktorów. Byli wśród nich aktorzy znani przede wszystkim ze szklanego ekranu, ale byli także ci mniej popularni.

Nie sposób wymienić wszystkich aktorów, którzy przez blisko 3 lata, w prawie każdy wtorek pojawiali się na Niekłańskiej, by czytaniem, rozmową i swoja obecnością umilić dzieciom czas. Może tylko kilka nazwisk: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Grażyna Marzec, Olgierd Łukaszewicz, Agnieszka Krukówna, Ewa Telega, Andrzej Deskur, Andrzej Blumenfeld, Kazimiera Utrata, Waldemar Błaszczyk, Anna Sroka, Krystyna Kołodziejczyk, Rafał Mohr, Michał Piela, Agata Buzek i wielu wielu innych. Artystów umawiał na kolejne spotkania i nieustannie czuwał nad całością nieoceniony pan Jerzy Karwowski.

Aktorzy czytali różne teksty – od przygód Mikołajka i baśni po ciągle zabawne wiersze Brzechwy i Tuwima.

Dzieci, pytane o to, co podobało im się w tych spotkaniach najbardziej, odpowiadały zgodnie: aktorzy, autografy, miła i sympatyczna atmosfera, ciekawe książki, interesujące opowieści o pracy aktora. Wydaje się jednak, że te cotygodniowe spotkania pozwoliły dzieciom i ich rodzicom odkryć piękno żywego słowa i zrozumieć, jak ważny jest od najmłodszych lat kontakt z książką.